Čo v sebe nosíme

Autor: sona hruzikova | 26.12.2012 o 22:18 | (upravené 26.12.2012 o 22:24) Karma článku: 6,49 | Prečítané:  980x

(Ešte stále.) Obrazy. Staré domy, deti, koláče, včely. Háčkované obrusy, stoličky s odlupujúcim sa lakom. Silný alkohol. Pôda. Všade hlina, za nechtami, medzi zubami, šmuhy na čele, studené líca. Raz mi M. poslal fotografiu detí a psa hrajúcich sa v starom autobuse. Pridala som ju k tomu všetkému.

Toto sú noci, kedy sa k sebe vracajú bývalí milenci. Hovoria málo. Historky zo životov, ktoré už dávno nežijú, sa minuli, môžu sa kŕmiť iba smútkom. Krajina je pokrytá zimou, nedá sa dotýkať zeme a dreva, ženie ich k sebe túžba po niečom inom a večnom. Počas milovania sa im v mysli vynárajú cesty a dávno navštívené miesta.

Čítam knihy a potom všetko, čo sa deje, vkladám do kapitol. Nachádzam začiatky príbehov, pozorujem postavy, deje, súvislosti. A konce sú, keď rozprávač náhle stíchne, a nikto ho neprosí, aby pokračoval.

A tak teda, koniec roka. Ako jediné rozumné sa mi zdá spočítať, koľko spievajúcich ľudí som stretla v uliciach. Otec so synom a detskou riekankou, akési dievčatá kráčajúce Dostojevského radom s krojmi na ramienkach prehodenými cez plecia. A prirátam aj seba každé ráno na Dobrovičovej nečujne otvárajúcu pery.

And to your rhythm I will shout
My love for play


Koniec mohol chutiť polievkou od M. a tichom, samými dobrými vecami, no zjavili sa besniace umierajúce líšky. Priniesli ich stránky kníh, hlukové kulisy, rozhovory, tieto noci. (Kam patrím? nespýtala som sa.) A ruky sa dotýkajú tiel v rozklade, zvieracích kostier, lozia po nich červy. Treba ich pomenovať a zahrabať. Miesta je tu (vo mne) dosť.

To je všetko. Obraz vedľa obrazu. Blednú v tvojich zaprášených rámoch. Vezmi si ich a choď preč.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.


Už ste čítali?