Ich príbehy

Autor: sona hruzikova | 30.3.2012 o 22:53 | (upravené 30.3.2012 o 23:14) Karma článku: 8,62 | Prečítané:  1024x

To miesto, kde teraz bývam, vyzerá ako z Murakamiho románu. Oproti na trojmetrovom múre pravidelne stojí a mechanicky šteká veľký čierny pes, zlietavajú sa tu havrany, kto chce, rozpráva sa s mačkami alebo počíta drobné prázdne ulity roztratené popri ceste. Ženu s dlhými bielymi vlasmi, čo žije v miniatúrnom dome, každý deň vídam v záhrade. Sadí, rozhŕňa zem, večer polieva, ulicou sa ozývajú známe zvuky, kovový dopad ostria motyky na rozsýpajúce sa hrudy pôdy, šušťanie vody. Neďaleko je nedokončený bazén. Muž, čo sa tam motá, ma informuje, že si prišiel vykopať brečtan na svoj dvor a potom mi zaželá niečo ako pekný deň.

Spomeniem si na otca, na narodeninový telefonát, všetko najlepšie, nech ťa tvoje ženy doma poslúchajú, na jeho slová, že je celý deň v záhrade, že je dobre. Potom mi sestra ukázala loptu, s ktorou sa spolu s tatom hrali, keď som volala. Udalosť. Na toto myslím, na marcový tieň za domom, suchý zvuk, keď zamyslený muž prechádza rukou po niekoľkodňovom strnisku na tvári, montovanie zaprášenej hojdačky, neporiadok okolo opusteného vtáčieho kŕmidla.

Som ticho, muž s brečtanom odchádza domov. Keď mlčím, najčastejšie nehovorím o tom, že spomienky sú tesné, nezahaľujú, ale škrtia. Pokúšala som sa vyžehliť minulosť, vyrovnať všetky jej záhyby, vyhladiť bytie do podoby mapy, z ktorej sa dá čítať, podľa ktorej sa dá orientovať. Tú popáleninu na predlaktí stále vidno. Pozri, takto to bolo a nie inak, na, študuj a zacituj mi niečo z Kunderu.

„Divila se sama sobě, že už tolik let pronásleduje jeden ztracený okamžik.“

Nečmáraj, neškrtaj, neprepisuj, netrhaj slovami. Tie príbehy sa k sebe túlia ako slepé, hluché štence v starej šope, otravne mrnčia. Je lákavé hrdinsky ich utopiť v najbližšom sude, ale nechaj ich tak, nemysli na ne toľko, dopraj im čas a tento tajuplný priestor. Zatiaľ sa započúvaj do rozprávania druhých ľudí, to zvládneš v tom tichu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Od vraždy Kuciaka prešli dva mesiace, polícia stále tápe

Vyšetrovatelia avizujú, že verejnosť znova požiadajú o pomoc. Čo ich bude zaujímať, zatiaľ nepovedali.

KOMENTÁRE

Vražda Kuciaka bola generačnou udalosťou

Jednému človeku sa ani po 61 dňoch neskrivil vlas na hlave – vrahovi.

KULTÚRA

Bol utiahnutý, na pódiách trpel. Avicii nebol stvorený pre slávu

Po spolupráci s Madonnou mal dojem, že ju sklamal.


Už ste čítali?